dnes je 29.3.2024

Input:

Daňové přiznání - k dani z příjmů FO

18.2.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 25 minut

Daňové přiznání - k dani z příjmů FO

Ing. Jan Ambrož

V tomto hesle uvádíme daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za kalendářní rok, resp. zdaňovací období 2013 s tím, že v první části naleznete základní informace k tiskopisu DPFO a ve druhé části zadání a řešení příkladu včetně vyplněného daňového přiznání.

Rada
Ve výkladu upozorňujeme na novinky platné pro daň z příjmů fyzických osob a také na několik zajímavých tipů pro optimalizaci daňové povinnosti. Pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob je důležité, že v této oblasti nedošlo v zákoně o daních z příjmů k významným změnám.

Tiskopis DPFO

K dispozici je staronový tiskopis, ve kterém je minimum změn ve srovnání s předchozí verzí. Ve výkladu se tedy odvoláváme na osmistránkový tiskopis číslo 25 5405 MFin 5404 vzor č. 20.

Rada
Aktuální platný tiskopis je ke stažení na adrese daňové správy: http://www.financnisprava.cz .

Pokyny

Velmi důležitou součástí tiskopisu jsou Pokyny MF (vzor č. 21) pro jeho vyplnění. Jestliže byste se v tiskopise (nebo v zákoně o daních z příjmů) neorientovali, čtyřstránkové pokyny budou pro vás vítaným pomocníkem.

Rada
Pokud jste zpracovávali daňové přiznání pro fyzické osoby za rok 2012, nemusíte mít obavy při vyplňování nového tiskopisu, neboť k žádným zásadním změnám nedošlo. To platí též pro přílohy k daňovým přiznáním.

Přílohy tiskopisu

Na rozdíl od daňového přiznání k dani z příjmů PO, kde jsou přílohy nedílnou součástí kmenového tiskopisu, se přílohy u FO použijí pro jednotlivé typy příjmů, resp. dílčí základy daně.

Proto některý z poplatníků využije několik příloh, jiný, který má příjmy pouze ze závislé činnosti, vyplní jen základní tiskopis. Opravdu není chybou, když odevzdáte u příjmů ze závislé činnosti (§ 6 ZDP) z tuzemska tento čtyřstránkový tiskopis.

Základ DPFO a dílčí daňové základy

Postup je jednodušší jen na první pohled, protože se předpokládají dobré znalosti částí zákona o daních z příjmů týkajících se fyzické osoby. Musí se totiž správně zvolit jeden z dílčích základů daně („DZD“). Jak je uvedeno výše, pro jednotlivé typy příjmů existují různé formuláře:

DZD Charakter příjmů 
§ 6 Ze zaměstnání. 
§ 7 Z podnikání a jiné výdělečné činnosti. Pokud je podmínkou živnostenský list a poplatník jím nedisponuje, MF požaduje přeřazení takového příjmu do § 10. 
§ 8 Příjmy z kapitálového majetku, v praxi většinou jen z úroků. 
§ 9 Pouze pro příjmy z nemovitostí a u movitých věcí jen „pravidelné“. 
§ 10 Ostatní příjmy - zjednodušeně, nevíme-li si rady, resp. nezařadíme-li dosažený příjem do jiných DZD. 

Pozor!
Nepodceňujte přiřazení příjmů do správného dílčího daňového základu, neboť to ovlivňuje nejen daň z příjmů, ale také případně vyměřovací základy pojistného.

Příklad
Paní Nováková nepodniká, v průběhu roku 2013 vykazuje příjem z prodejů ze své velké zahrady ve výši 50 000 Kč. Pochybením by bylo uvedení této částky v § 7, přestože nesplnila limit pro osvobození podle § 10 ZDP. Nic jí nebrání v tom, aby tento příjem snížila o 80% paušálních výdajů.

Příklad
Paní Nová zahájila v roce 2013 podnikání. V letních měsících se jí dařilo, zděděnou chatu zrekonstruovala, o její rodinný penzion byl obrovský zájem. Nevyřídila si však potřebná živnostenská oprávnění, a tak podle názoru správy daní jde o ostatní příjmy podle § 10 ZDP.

Předmět//osvobození od daně

Je-li některý příjem vyloučen z předmětu daně nebo je od daně osvobozen, neuvádíme ho v žádném dílčím daňovém základu, a není tedy uveden v daňovém přiznání.

Rada
Proto doporučujeme prověřit různé druhy příjmů. Například bylo v ZDP zpřesněno, že do předmětu daně nepatří přijetí daru související s podnikáním - provozováním zdravotních služeb.

Titulů pro osvobození je v § 4 ZDP nepřeberné množství, řada z nich má charakter sociálních příjmů. Na druhé straně, není osvobozen příjem - odměna pěstouna.

Důchody

V souvislosti se zrušením slevy na dani pro důchodce (mají-li starobní důchod k prvnímu dni kalendářního roku) došlo k retroaktivní úpravě pro rok 2013.

Podle přechodných ustanovení zákonného opatření k dani z příjmů platí, že účinnost § 4 odst. 3 ZDP pro osvobození, resp. limit ve výši 840 000 Kč, se nepoužije zpětně pro letošní rok.

Pozor!
Proto se musí před vyplněním daňového přiznání posoudit nejen druhy, typy příjmů podle jednotlivých dílčích daňových základů, ale též zkontrolovat, jestli vůbec je či není daný příjem předmětem daně nebo je od daně osvobozen.

V tiskopisech vyplňujeme řádky s bílým podkladem (řádky s růžovým podkladem jsou určeny pro správce daně) zpravidla na počítači, strojově, ale můžeme samozřejmě i hůlkovým písmem.

Nestačí-li nám tiskopis, další údaje uvedeme na přílohách formátu A4, u nichž máme zachovat strukturu tiskopisu, a počet listů těchto příloh se uvede do seznamu příloh na řádku „Další přílohy výše neuvedené“. Doporučujeme nevyplněné řádky proškrtávat a částky uvádět v celých korunách s tím, že koeficienty se zaokrouhlují s přesností na dvě desetinná místa.

Nezapomeňte doplňující přílohy jednoznačně identifikovat, nejlépe uvedením daňového identifikačního čísla, případně rodného čísla. Tato formální stránka se často podceňuje a může se objevit problém, i když bylo daňové přiznání řádně a včas předáno, s dohledáním některé z doplňujících příloh.

Cizí měna

Poplatník, ať už rezident nebo nerezident, mohl vykázat příjmy v cizí měně, převádíme je na českou měnu podle § 38 ZDP a postup je uveden též v Pokynech.

Pokyn D-14

Pro případy, kde není správou daní stanoven tzv. „jednotný kurz“, doporučuje správa daní v pokynu GFŘ D-14 použití kurzu dohodnutého mezi poplatníky nebo určeného soudním znalcem.

Struktura základního tiskopisu

Nyní se zaměříme na nejdůležitější části základního tiskopisu a příloh.

V záhlaví se standardně označí adresát - místně příslušný finanční úřad, který určíme k datu podání daňového přiznání (nikoliv k 31. 12. 2013).

Příklad
Podnikatel pan Jan Novák se v prosinci 2013 přestěhoval do nového bytu na Praze 4. Potřebné úkony ke změně místně příslušného finančního úřadu začal činit až na jaře, v dubnu 2014. Daňové přiznání za zdaňovací období 2013 podá na Praze 2, i když zde již několik měsíců nebydlí.

Tento příklad je z praxe, poplatník měl ale správně kroky ke změně místní příslušnosti podniknout již po přestěhování.

Přiznání může podávat i fyzická osoba, která nemá daňové identifikační číslo (DIČ), potom příslušný řádek 01 nevyplňuje. Jde o časté nedorozumění, „identifikace“ DIČ se omylem zaměňuje „jen“ s podnikáním nebo plátcovstvím DPH.

Příklad
Bratr pana Jana Nováka, pan Jiří, nepodniká. Prodal byt před časovým testem a je povinen podat daňové přiznání. Žádné „Daňové identifikační číslo“ nemá a ani mu na základě platně podaného daňového přiznání nebude přiděleno.

Příklad
Sestra pana Jana Nováka podniká. Na všech dokladech uvádí DIČ, to však neznamená, že je plátcem DPH.

Správa daní

V záhlaví tiskopisu je kolonka pro Územní pracoviště finančního úřadu, což souvisí s uskutečněnou reorganizací daňové správy. Jde o pracoviště, kde je uložen a zpracováván spis toho kterého poplatníka.

1. oddíl

Uvádíme základní identifikační údaje, adresu bydliště (trvalého pobytu) v den podání daňového přiznání. Kdyby došlo ke změně proti stavu k 31. prosinci 2013, vyplníme řádky 1922. Nerezident daňový vyplňuje navíc řádek 29 kód státu.

Kódy jsou k dispozici na adrese: http://cds.mfcr.cz , v nabídce Daně a poplatky/Daně/Daň z příjmů/Seznam kódů států.

2. oddíl

Druhý oddíl je důležitá část tiskopisu, protože v něm informujeme o dílčích základech daně. Jednodušší by mělo být vyplnění první tabulky, řádky 3135, neboť jde o příjmy ze závislé činnosti.

Základní hodnoty se vyplňují na řádku 31, jde o celosvětové příjmy, nejen ty „tuzemské“. Musí být podloženy přiloženými potvrzeními o zdanitelných příjmech od zaměstnavatelů - podle Pokynů jde o součet řádků 2, 4 a 5.

Celosvětové příjmy

Kamenem úrazu bývá, že si poplatník neuvědomuje dosah pojmu „celosvětové příjmy“. Zapomene je uvést s odůvodněním, že již byly v jiném státě podrobeny dani z příjmů.

Důležitý je obsah řádku 32, a to pro zajištění zdanění ze „superhrubé mzdy“. Uvádí se úhrn pojistného hrazeného zaměstnavatelem, které se hradí podle § 6 odst. 13 ZDP. U „zahraničního“ pojištění se například použije řádek 6 výše uvedeného potvrzení.

Pro stanovení částky povinného pojistného při výpočtu základu daně se nepřihlíží ke slevám na dani z příjmů FO ani k jiným částkám, o které si zaměstnavatel snižuje odvody. Pojistné je součástí superhrubé mzdy vždy, není podstatné, zda bylo nebo nebylo uhrazeno, jeho výše musí odpovídat tuzemským pravidlům.

Údaj o výši sražených záloh se uvede až na řádek 84.

Zahraniční příjmy

Na řádek 35 promítáme zahraniční příjmy. Musí být zohledněna skutečnost, že základ daně je opět ze superhrubé mzdy, proto se úhrn příjmů ze zahraničí zvyšuje o povinné pojistné podle § 6 odst. 13 ZDP.

Na jedné straně je povinností zahraniční příjem upravit (zvýšit) o tuzemské pojistné, na straně druhé se vezme v úvahu zdanění v zahraničí - různý postup je pro smluvní a bezesmluvní státy.

Daň se sníží o zaplacenou daň v zahraničí podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění, která nebyla započtena na daňovou povinnost v předchozím zdaňovacím období podle § 38f ZDP. Jde o mimořádnou výjimku, kdy se daň stane 1) daňově účinným nákladem (výdajem) a 2) dokonce u příjmů ze závislé činnosti.

Smlouvy

Platné uzavřené smlouvy o zamezení dvojího zdanění jsou k dispozici na adrese: www.mfcr.cz , v nabídce Daně a cla/Daně/Dvojí zdanění/Přehled smluv.

Kdyby se jednalo o tzv. bezesmluvní stát, částka se sníží o daň zaplacenou v zahraničí. Jinými slovy, daň z příjmů se jakoby stává zcela výjimečně „daňovým nákladem“ a uvede se na řádku 33.

Uvádí se také například příjmy od zastupitelství. Podle Pokynů je tento řádek podstatný pro výpočet nových záloh na daň z příjmů.

Dílčí daňové základy

Prezentují se zde všechny dílčí daňové základy. Ze závislé činnosti se použije předchozí řádek 34, u metody vynětí se upraví na řádku 36a. Řádky 3740 vychází z příloh, neboť z nich přenášíme výsledky z podnikání, pronájmu a ostatní příjmy. Můžeme si uvést základní systém převodu těchto veledůležitých informací:

Řádek Zdroj 
36 Závislá činnost, tabulka č. 1 
36a Vynětí příjmů podle § 6 
37 Podnikání, příloha č. 1, řádek 113 
38 Kapitálové příjmy z více zdrojů, zpravidla z přílohy č. 1 
39 Pronájem, příloha č. 2, řádek 206 
40 Ostatní, příloha č. 2, řádek 209 
41 Součtový řádek (řádky 37 až 40) 
41a Úhrn po vynětí příjmů podle §§ 7 až 10 
42 Základ daně [řádek 36a plus kladná hodnota z řádku 41a] 
43 Aplikace prominutí daně 
44 Uplatňovaná daňová ztráta 
45 Základ daně po odečtení daňové ztráty 

Na řádku 38 uvádíme skutečně všechny kapitálové příjmy, neboť například vylučujeme úroky z přílohy č. 1.

Rada
Řádek 43 byl původně určen pro minimální základ daně. Nyní slouží pro realizaci prominutí daně z důvodů mimořádných skutečností (povodní) podle Rozhodnutí MF čj. 65647/2013/3901 ze dne 11. 6. 2013.

Pozor!
Při vyplnění tohoto řádku určitě nahlédněte do Pokynů, které obsahují výklad a potřebný algoritmus.

Daňová ztráta

Princip využití daňové ztráty u fyzických osob je popsán ve stejnojmenném hesle. V daňovém přiznání mohou být „dvě různé“ daňové ztráty:

  • tzv. „aktuální“ ztráta za sledované období vychází na řádku 41; hodnota pro její využití v dalších pěti zdaňovacích obdobích je na řádku 61 (bez znaménka minus),

  • použitá daňová ztráta z předchozích období je na řádku 44,

a dále doporučujeme vždy vyplnit „ne“číslovanou přílohu, jejíž předtištěná forma je k dispozici.

Příklad
Podnikatel pan Jan Novák zvažuje, které daňové ztráty z let 2007 až 2009 využije. Je trochu zaskočen, když mu jeho daňový poradce vysvětlil, že v kalendářním roce 2012 mohl uplatnit nejstarší daňové ztráty z roku 2007. V roce 2013 propadá možnost uplatnění daňové ztráty z roku 2008.

Pozor!
V roce 2013 tak lze v předchozím příkladu použít pouze daňové ztráty z let 2008 a 2009. Samozřejmě dá poplatník přednost ztrátě z roku 2008, kterou již nemůže využít v roce 2014.

3. oddíl

Připomínáme, že k řádku 51 - „úhrada za další vzdělávání“ je požadováno potvrzení o zaplacení (viz přílohy DAP).

Úroky

Nezapomeňte, že u úroků z hypotečních úvěrů (a dalších) je nezdanitelná částka na řádku 47 limitována za každý kalendářní měsíc částkou 25 000 Kč, proto je „otevřené“ okénko pro počet měsíců. Na řádek 53 patří možné snížení základu daně podle § 34 odst. 9 a 10 ZDP (vypořádání majetkových podílů).

Dary

Diskutováno je také dokládání darů. Jde-li o vyšší částky, je rozumné k daňovému přiznání přiložit darovací smlouvu nebo identifikaci, že se jedná o dar poskytnutý na účet známé organizace apod. Na řádku 56 uvedeme základ daně zaokrouhlený na celá sta korun dolů a na řádku 57 výši daně!

Rada
Je možné uznat dary fyzickým osobám, v ZDP bylo rozšířeno o takové osoby, které poskytují zdravotní služby nebo provozují školy nebo školská zařízení.

4. oddíl

Daň spočítaná v předchozím oddílu na řádku 57 není ještě skutečnou daňovou povinností.

Na řádku 58 bereme v úvahu údaje z řádku 330 přílohy č. 3, tj. zahraniční příjmy, u kterých se aplikuje metoda zápočtu.

Solidární daň

Řádek 59 je vyhrazen pro zvýšení daně podle § 16a ZDP, tj. 7% sazbu z kladného rozdílu:

  • dílčího daňového základu podle §§ 6 a 7 ZDP,

  • 48násobku průměrné mzdy podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení.

Rada
Za rok 2013 se jedná o částku 1 242 432 Kč.

A daňové přiznání je povinen podat každý poplatník, který „limit“, resp. solidární daň, byl nucen platit byť za jeden kalendářní měsíc roku 2013.

5. oddíl

Jde o velmi důležitou část, protože daňová povinnost může být výrazně snížena slevami na dani z příjmů FO. Doporučujeme důsledně postupovat podle přílohy k přiznání, jestliže byste uplatňovali slevy na dani z důvodů zaměstnávání zaměstnanců se zdravotním postižením; ve standardním Pokynu je na straně třetí přehled aktuální výše slev.

Rada
Povinností je informovat o tom, zda poplatník k datu 1. 1. zdaňovacího období pobíral starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního pojištění stejného druhu.

Pozor!
Připomínáme výrazné omezení pro poplatníky, kteří aplikují paušální výdaje.

Vyplňujete-li řádky 65a a 72, musíte být obezřetní, neboť uvedené omezení vychází z § 35ca ZDP („ne“možnost využít slevu na dani na manžela/ku a daňové zvýhodnění).

6. oddíl

Tento oddíl používáme při podání dodatečného daňového přiznání, pro které platí § 141 DŘ. Uvádíme částky v absolutních hodnotách bez znaménka minus.

Pozor!
Pokud je podáváno dodatečné daňové přiznání na vyšší daňovou povinnost, logicky je poplatník v prodlení s úhradou daně a musí počítat též se sankcí. Toto neplatí, pokud poplatník postupuje podle poslední věty § 23 odst. 8 ZDP. Jde o „dodatečnou“ změnu v systému prokazování, například při přechodu na paušální výdaje.

Rada
Je proto vhodné znovu prověřit, zda se vám nevyplatí místo prokazování výdajů zvolit jednodušší způsob paušálních procentních výdajů. Nebo naopak - protože od roku 2013 dochází k omezení: jde o nové limity pro:

  • výši 30 % a 40% paušály

  • a také vybrané slevy na dani.

K dispozici je text Paušální výdaje - změna v uplatňování, proto doporučujeme prověřit tyto možnosti optimalizace.

7. oddíl

Placení daní je věnován poslední oddíl. Využíváme řádky 8490 pro zohlednění sražených záloh, paušální daně, zajištění daně.

Pozor!
Na řádku 84a (v tabulce nesystémově předřazenému řádku 84) se uvede částka promíjené úhrady na daň z příjmů (viz řádek 43). Doplňující informace jsou uvedeny v Pokynech.

Rada
Upozorňujeme, že od ledna 2013 došlo ke změnám účtů finančních úřadů.

Nejdůležitější je řádek 91, na kterém se uvádí částka, kolik zbývá doplatit, nebo se záporným znaménkem přeplatek na dani.

Čtvrtá strana základního tiskopisu obsahuje tabulku pro přílohy, v níž uvádíme počet listů příloh. Samostatné řádky jsou pro metodu vyloučení dvojího zdanění (předtištěný tiskopis je k dispozici), počet dokladů k darům, potvrzení o zaplacené úhradě na další vzdělávání. Každou přílohu označte svou identifikací, rodným číslem.

Povodně

Prominutí daně u povodní musíme doložit, proto je k dispozici samostatný řádek pro vyčíslení počtu těchto příloh.

Dvojí zdanění

Také máme uvést počet příloh k aplikaci § 38f odst. 10 ZDP.

Účetnictví

Poplatník daně z příjmů, který vede účetnictví, musí přiložit účetní závěrku. Připomínáme v této souvislosti možnosti optimalizace, která souvisí s novým výkladem Generálního finančního ředitelství k tzv. nerealizovaným kurzovým rozdílům“.

Rada
Doporučujeme případné korekce účetního výsledku o nerealizované kurzové rozdíly uvést samostatně v tabulkách E.

Identifikace

Daňové přiznání podepisuje poplatník, případně jeho zástupce, o němž musí být podány základní informace. Jak uvádíme výše, tato část tiskopisu byla upravena.

Pozor!
Věnujte dostatečnou pozornost závěrečné tabulce, která je podstatná pro žádost o vrácení přeplatku na dani, což je významné zjednodušení daňového řízení. Výhodou je, že nemusíte činit další úkon, stačí tuto tabulku vyplnit a podepsat.

Na druhé straně, má-li daňový poradce plnou moc na zpracování a předložení vašeho daňového přiznání, doplňte plnou moc o další právo - tj. zažádat na tiskopise o váš přeplatek. Musíte si však určit způsob zaslání přeplatku.

Pokyny

Jak je uvedeno výše, nevíme-li si rady, nahlédneme do podrobných Pokynů. Mimo jiné jsou v nich připomenuty aktuální slevy na dani: pro poplatníka ve výši 24

Nahrávám...
Nahrávám...