dnes je 28.3.2024

Input:

Dary

11.11.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 14 minut

Dary

Prof. Ing. Alena Vančurová, Ph.D.

Převážná většina bezúplatných plnění s výjimkou dědictví se zahrnuje pod pojem dar. Z daňového hlediska dar zajímá jak dárce, tak i obdarovaného. V tomto textu jsme se zaměřili na dopady pro daň z příjmů a daň z přidané hodnoty.

Daň z příjmů 2014

V úvodu musíme zdůraznit zásadní novinku:

  • Do konce roku 2013 byly dary předmětem daně darovací, a proto byly vyňaty z předmětu daní z příjmů.

  • Od roku 2014 byla daň darovací zrušena a bezúplatné příjmy, tedy i dary, jsou předmětem obou daní z příjmů, a to bez výjimek. Viz Daň z příjmů darování.

Osvobození

Celá řada bezúplatných příjmů je však osvobozena od daní z příjmů. Se širším osvobozením se setkáme u daně z příjmů fyzických osob, u daně z příjmů právnických osob se osvobození využilo zejména u veřejně prospěšných poplatníků, tj. těch, kteří nebyly založeni nebo zřízeni za účelem podnikání.

Právnická osoba

Veškeré dary přijaté právnickými osobami jsou předmětem daně z příjmů právnických osob. Pro podnikatelské subjekty to ovšem znamená, že je také zařazují do základu daně z příjmů, resp. nevyřazují při stanovení základu daně z výsledku hospodaření. Výjimku tvoří příjem plynoucí z bezúplatného nabytí vlastnického práva k pozemku nebo zřízení věcného břemena na základě rozhodnutí pozemkového úřadu o pozemkových úpravách. (Stejně je tomu při bezúplatném nabytí dědictvím nebo odkazem, ty jsou od daně z příjmů právnických osob osvobozeny.)

Veřejná sbírka

Od daně z příjmů právnických osob je rovněž osvobozeno bezúplatné plnění plynoucí do veřejné sbírky na humanitární nebo charitativní účel na straně jedné a na straně druhé plynoucí z veřejné sbírky.

Veřejně prospěšný poplatník

U veřejně prospěšného poplatníka je osvobozen bezúplatný příjem, pokud je přijat na účel, který je u poskytovatele považován za bezúplatné plnění, které může být odčitatelnou položkou, resp. u fyzických osob anebo je použit na jeho kapitálové dovybavení.

Rada
Toto osvbození u veřejně prospěšných poplatníků je alternativní. Poplatník ho uplatní v daňovém přiznání. Je to ovšem jen jeho právo, nemusí ho použít. Ať už se rozhodne jakkoli, nemůže své rozhodnutí zpětně změnit, např. tím, že by podal dodatečné daňové přiznání.

Pozor!
Pokud se veřejně prospěšný poplatník rozhodne pro osvobození, pak samozřejmě platí, že výdaje (náklady) spojené s tímto bezúplatným plněním nejsou uznatelné v základu daně z příjmů.

Fyzická osoba

U fyzických osob se u bezúplatných příjmů setkáváme s rozsáhlým osvobozením. Osvobození se používá zejména v následujících případech:

  • obmyšleného svěřenského fondu z majetku, který byl do svěřenského fondu vyčleněn nebo o který se zvýšil majetek svěřenského fondu, avšak jedině stalo-li se to pořízením pro případ smrti,

  • při nabytí vlastnického práva k pozemku nebo ze zřízení věcného břemene, pokud k těmto příjmům došlo na základě rozhodnutí pozemkového úřadu o pozemkových úpravách (to je stejné jako u právnických osob),

  • bezúplatný příjem z nabytí vlastnického práva k věci na základě jeho převodu nebo přechodu podle zákona upravujícího převody vlastnického práva k jednotkám některých bytových družstev, je-li nabyvatelem oprávněný člen družstva (tato úpravu odpovídá té minulé),

  • bezúplatný příjem ze vzniku služebnosti bytu podle zákona upravujícího převody vlastnického práva k jednotkám některých bytových družstev,

  • bezúplatný příjem z nabytí vlastnického práva k rodinnému domu nebo jednotce, která zahrnuje družstevní byt nebo družstevní nebytový prostor, který je garáží, sklepem nebo komorou, a nezahrnuje jiný nebytový prostor, je-li nabyvatelem fyzická osoba, která je členem bytového družstva, který je nájemcem tohoto rodinného domu nebo jednotky ve vlastnictví družstva a který se sám nebo jeho právní předchůdce podílel na jeho pořízení členským vkladem,

  • bezúplatný příjem z nabytí vlastnického práva k jednotce, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, je-li ve vlastnictví právnické osoby vzniklé za účelem, aby se stala vlastníkem domu s jednotkami, a fyzická osoba, která vlastnické právo k jednotce nabývá, je nájemcem této jednotky nebo je členem této právnické osoby anebo podílela se nebo její právní předchůdce se podílel svým peněžním nebo nepeněžním plněním na pořízení domu s jednotkami,

  • bezúplatný příjem poplatníka provozujícího zařízení pro péči o toulavá nebo opuštěná zvířata nebo pro péči o jedince ohrožených druhů živočichů, je-li bezúplatný příjem použit k provozu tohoto zařízení (navazuje na osvobození od daně darovací),

  • bezúplatný příjem poplatníka, který tento příjem prokazatelně použije na zvýšení nebo změnu kvalifikace, studium, léčení, úhradu sociálních služeb nebo na zakoupení pomůcky pro zdravotně postižené, jakož i přímé poskytnutí takové pomůcky,

  • bezúplatný příjem na humanitární nebo charitativní účel nebo z veřejné sbírky.

Rada
Další osvobození bezúplatných příjmů nalezneme v § 10 ZDP, který je věnován dílčímu základu daně ostatní příjmy.

Rodina a příbuzní

Dary příbuzným v řadě přímé a pobočné byly řadu let až do roku 2013 osvobozeny od daně darovací v plném rozsahu. Na tuto úpravu navazuje osvobození od daně z příjmů fyzických osob od roku 2014. V plném rozsahu jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny bezúplatné příjmy od příbuzných v linii přímé a vedlejší. Jmenovitě se jedná i o:

  • sourozence (bratra a sestru),

  • strýce a tetu (bratr nebo sestra jednoho z rodičů),

  • synovce nebo neteř (potomek sourozence),

  • manžela (pozor ne bývalého),

  • manžela dítěte (snacha a zeť),

  • dítě manžela (z předešlého manželství, případně narozené před uzavřením manželství atd.),

  • rodiče manžela (tchýně a tchán),

  • manžela rodičů.

Osvobození bezúplatných příjmů se rovněž vztahu na osoby, se kterými poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou (například druh nebo družka).

Příležitostné bezúplatné příjmy

Osvobození od daně z příjmů fyzických osob se rovněž vztahuje na příležitostné příjmy do 15 000 Kč. Bude se jednat například o dary k životním výročím, k Vánocům, svatbě, promoci apod. Jedná se o nezdanitelné minimum, tj. pokud by hodnota daru dosáhla celých 15 000 Kč, pak se bude jednat o zdanitelný příjem, který bude poplatník povinen zahrnout do dílčího základu daně Ostatní příjmy.

Rada
V případě osvobození příležitostných darů fyzickým osobám do 15 000 Kč, není (jako dříve u daně darovací) používáno sčítání darů v čase, této okolnosti je při plánování majetkových převodů fyzickým osobám možno využít. Když to přeženeme: Jde-li o pár bot za 20 000 Kč, pak lze jednu botu darovat k narozeninám a druhou k Ježíšku. Anebo jednu botu daruje manžel a druhou manželka.

Zaměstnanci

Předmětem daně z příjmů jsou dary přijaté v souvislosti s výkonem závislé činnosti. Těmi rozumíme především „nenároková” plnění od zaměstnavatele. Tato plnění se oceňují zpravidla podle zákona o oceňování. Ale řada nepeněžních příjmů od zaměstnavatele je u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů (viz Závislá činnost - příjmy osvobozené). Nicméně při jejich osvobození není možno postupovat stejně, jak bylo uvedeno v předešlých odstavcích. Nejedná se o příjmy patřící do dílčího základu daně ostatní příjmy.

„Podnikatel”

Předmětem daně z příjmů fyzických osob jsou také dary v souvislosti se samostatnou činností. Jde především o různé druhy motivačních prvků k podpoře prodeje a pozornosti od obchodních partnerů. Forma těchto darů může být rozmanitá. Do této kategorie patří i spropitné atd.

Reklamní předměty

Reklamní předměty nabyté zaměstnanci nebo v roli potenciálního zákazníka jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, ale patří do dílčího základu daně Ostatní příjmy, proto nedosáhne-li velikost příležitostného bezúplatného příjmu 15 000 Kč, jsou osvobozeny od daně, protože se jedná o příjem patřící do dílčího základu daně Ostatní příjmy. Jinak je tomu, pokud tyto předměty poplatník získává v souvislosti se samostatnou činností. Pak jsou osvobozeny od daně pouze v případě, že splňují následující podmínky:

  • předmět je opatřen obchodním jménem nebo ochrannou známkou osoby, která bezúplatný příjem poskytla v souvislosti se samostatnou činností,

  • hodnota tohoto bezúplatného příjmu nepřesáhne 500 Kč (vždy včetně daně z přidané hodnoty).

Daňový náklad

Bezplatné předání reklamních předmětů opatřených logem či obchodní firmou dárce nebo názvem propagovaného výrobku nebo služby lze zahrnovat do základu daně při splnění dvou předpokladů:

  • cena jednotlivého předmětu bez daně z přidané hodnoty není vyšší než 500 Kč,

  • nejde o předmět spotřební daně.

DPH

Z hlediska poskytovatele daru nezaniká do stejné hodnoty bezúplatného plnění (tentokrát však bez daně z přidané hodnoty) nárok na odpočet DPH, pokud jde o reklamní nebo propagační předmět. Další podmínky už stanoveny nejsou a podle § 13 odst. 8 ZDPH nevzniká povinnost odvést daň na výstupu. Peněžní dar rovněž není předmětem daně z přidané hodnoty.

Dárce

Cílem dárce je dosáhnout, aby dar u něj mohl snížit základ daně z příjmů FO nebo PO. To je za určitých okolností možné, neplatí to však obecně. Lze toho dosáhnout dvěma způsoby:

  • buď specifickou formu „daru”, která nemůže být posuzována jako bezúplatné

Nahrávám...
Nahrávám...