dnes je 28.3.2024

Input:

Příležitostné příjmy

29.11.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

Příležitostné příjmy

Ing, Jan Ambrož

Úvod

Text je věnován tzv. příležitostným příjmům poplatníka daně z příjmů fyzických osob, které nejsou-li obecně osvobozeny od daně podle § 4 ZDP, patří do § 10 ZDP – mezi ostatní příjmy. To znamená také, že nepatří do některého z dílčích daňových základů §§ 6 až 9 zákona o daních z příjmů.

Právní úprava

Právní úprava

Jak vyplývá z úvodu, tématem článku je konkrétní § 10ZDP. V jiných ustanovení zákona o daních z příjmů, vzhledem ke specifiku těchto příjmů, žádné zásadní přímé odkazy již nenalezneme.

Novely

Samostatně v textu upozorňujeme na případné novinky v zákoně o daních z příjmů.

Pokyn D-22

Odkazujeme se též na odborný názor daňové správy publikovaný v Pokynu D-22.

Rada
Výklad jsme rozdělili do několika relativně samostatných kapitol. V první si vysvětlíme několik specifik, jak se zařazují na první pohled shodné příjmy do různých dílčích základů daně. Následuje druhá kapitola, v níž vás seznámíme se způsobem stanovení tohoto dílčího základu daně ("DZD") a dále komentujeme vybrané druhy ostatních příjmů (třetí kapitola). Závěrečná čtvrtá část obsahuje tipy pro optimalizaci daňové povinnosti.

Rada
Obsáhlý text k problematice celého § 10 ZDP, k ostatním příjmům, naleznete ve stejnojmenném článku.

1. KRITÉRIA PRO ZAŘAZENÍ DO DÍLČÍCH ZÁKLADŮ DANĚ

Uvedeme si několik vzorových příkladů: nejčastěji relativní souběh s § 7 a § 9 ZDP (1.1). Zmíníme též problém oprávnění k podnikání, resp. vykonávání samostatné činnosti (1.2) a obecnou problematiku, co je příležitostnou činností (1.3).

1.1 Různé dílčí základy daně

Na jednoduchém příkladu si vysvětlíme teoretický souběh dílčích základů daně. Je-li předmět nájmu zařazen do obchodního majetku, příjem zařadíme do § 7 zákona o daních z příjmů. Jiné příjmy z nájmu mohou být v § 9 nebo § 10 ZDP.

Příklad
Poplatník pronajímá movité věci, opakovaně a soustavně, proto tento příjem je zařazen do § 9. Jestliže by se jednalo o jednorázové, příležitostné nájmy, příjem by byl posuzován podle § 10 odst. 1 písm. a) a zdaní se v § 10 ZDP.

1.2 Oprávnění k podnikání

V praxi se běžně vyskytují případy, kdy poplatník samostatně a soustavně – nikoliv příležitostně – vykonává činnost, zjednodušeně "podniká", aniž by měl vyřízeno příslušné oprávnění.

Pozor!
Na tyto situace pamatuje mimo jiné Pokyn D-22, podle kterého se takový příjem zařadí do samostatné činnosti, tj. § 7 zákona o daních z příjmů, nikoliv do § 10 ZDP.

Rada
Na druhé straně je v těchto případech poplatníkům umožněno aplikovat paušální výdaje, a to ve výši 40 %, viz poznámka v Pokynu D-22 k § 7 odst. 7 ZDP.

1.3 Co je příležitostnou činností

Po úvodním textu se nabízí otázka, co je tedy příležitostnou činností? Není možné nalézt jednouchou generální odpověď.

Rada
Obdobné diskuse jsou vedeny například u zákona o daních z příjmů, když se řeší ekonomická činnost osoby povinné k dani (§ 5 ZDPH) nebo výjimku u koeficientu pro krácení nároku na odpočet DPH (§ 76 ZDPH). Jde-li o samostatnou a soustavnou činnost, neměla by být považována za "příležitostnou" – je-li prováděna pravidelně.

Příklad
Provozuje-li poplatník daně z příjmů například během letní sezóny občerstvovací stánek, ač se jedná pouze o několik měsíců kalendářního roku, určitě nelze tuto činnost považovat za příležitostnou

2. DÍLČÍ ZÁKLAD U PŘÍLEŽITOSTNÝCH PŘÍJMŮ A OSVOBOZENÍ

V této části si nejdříve vysvětlíme, jak je konstruován dílčí základ daně u příležitostných příjmů (2.1) a možnosti osvobození od daně (2.2).

2.1 Dílčí základ daně

Způsob stanovení dílčího základu daně a tím daňové povinnosti by neměl představovat u poplatníků žádný problém. Jde o rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Výdaje

Lze uplatnit pouze prokázané výdaje podle ustanovení § 10 odst. 4 ZDP. Je-li rozdíl mezi příjmy a výdaji záporný, k rozdílu se nepřihlíží.

Pozor!
Existuje několik zvláštností vyjmenovaných v § 10 odst. 5, odst. 6 a odst. 8 zákona o daních z příjmů, ale nikoliv s odkazem na příležitostné příjmy, resp. konkrétní § 10 odst. 1 písm. a) ZDP. Nelze tak ani aplikovat oblíbenou optimalizaci příjmů (a výdajů) v rámci "jednoho druhu příjmů", jak je vysvětleno v článku Ostatní příjmy.

Příklad
Jestliže šikovný pan Novotný pomáhá sousedům s různými jednorázovými výpomocemi a vykáže v kalendářním roce například a) jednorázový pronájem koupené motorky – veterána – příjmy 11 000 Kč (ale pořízení stálo 12 000 Kč), b) zednické práce 20 000 Kč (výdaje 12 000 Kč), jeho dílčí základ daně v § 10 ZDP představuje částku 8 000 Kč: příjmy 31 000 a uznané výdaje jsou 23 000 (11 000 + 12 000).

Rada
Pan Novotný překročil limit pro osvobození (2.2) a nemůže drobnou ztrátu z nájmu veterána (kterého si sám opravil) použít pro příjmy ze zednických výpomocí.

Paušální výdaje

Výjimku představuje u příležitostných příjmů právo uplatnit paušální výdaje ve výši 80 % u příležitostné zemědělské činnosti, lesního a vodního hospodářství, přestože není provozována podnikatelem (§ 7 ZDP).

Pokyn D-22

Podmínku "...nejsou provozovány podnikatelem..." obsahuje Pokyn D-22 v poznámce k § 7 odst. 1 písm. a) ZDP, který též potvrzuje výše uvedené právo na 80% paušální výdaje.

2.2 Osvobození od daně

Zákon o daních z příjmů nabízí poplatníkům, jestliže dosahují tzv. příležitostných příjmů, osvobození od daně.

Limit 30 000 Kč

Příjmy příležitostné, podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP, dále komentované ve třetí kapitole, jsou osvobozeny od daně za podmínky, že nepřekročí u jednoho poplatníka ve zdaňovacím období částku 30 000 Kč, viz § 10 odst. 3 písm. a) ZDP.

Rada
U příjmů z chovu včel je stanoven limit pro osvobození: 60 včelstev a částka 500 Kč na jedno včelstvo.

Bezúplatné příjmy

Další osvobození je

Nahrávám...
Nahrávám...