Základní kapitál při vzniku obchodní korporace
Ing. Miroslav Brabec
Právní úprava:
-
Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích:
-
§ 30 – Základní kapitál
-
§ 142 – Minimální výše vkladu u společnosti s ručením omezeným
-
§ 246 odst. 2 – Minimální výše základního kapitálu u akciových společností musí činit 2 000 000 Kč, nebo 80 000 EUR.
-
§ 250 – Povinnou součástí stanov akciové společnosti je uvedení výše základního kapitálu a způsob splácení emisního kurzu akcií
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
-
ČÚS pro podnikatele
Popis operace:
Zcela jinak, než tomu bylo ve znění ObchZ účinném do konce roku 2013, je zákonem o obchodních korporacích upravena snad nejvíce frekventovaná minimální výše základního kapitálu. Je tedy nutné vzít na vědomí, že s účinností od 1. 1. 2014 se povinná minimální výše základního kapitálu upravuje takto:
-
u společnosti s ručením omezeným na 1 Kč; tato neuvěřitelně nízká částka je zdůvodňována především tím, že základní kapitál neměl vůči věřitelům garanční funkci a dále, že tato částka otevře možnost podnikat daleko většímu počtu lidí,
u akciové společnosti na 2 000 000 Kč (tato hranice platila i dříve), nebo 80 000 EUR (stanoveno nově).
V případě komanditní společnosti jsou sice komanditisté povinni splnit vkladovou povinnost, která je dána společenskou smlouvou (§ 121 ZOK), minimální výše základního kapitálu však zákonem o obchodních korporacích stanovena není.
Ustanovení o tom, že výše ZK a výše vkladu každého společníka společnosti s ručením omezeným musí být součástí společenské smlouvy a výše ZK a způsob splácení emisního kurzu akcií musí být součástí stanov akciové společnosti, se oproti pravidlům účinným do konce roku 2013 nezměnilo. K jednomu doplňku ale došlo:
-
v případě společností s ručením omezeným musí společenská smlouva obsahovat také označení podílů tehdy, může-li společník vlastnit více podílů, název druhu podílu a práva a povinnosti s ním spojené – to za předpokladu, že společenská smlouva upravuje více druhů podílů (viz § 135 ZOK – společenská smlouva může připustit vznik různých druhů podílů).
Účetní pravidla stanovují, že k datu vzniku společnosti (den zápisu do obchodního rejstříku) sestavuje společnost zahajovací rozvahu. Toto ustanovení navazuje na znění § 17 ZoÚ, kde je uvedeno, že účetní jednotky otevírají účetní knihy kromě jiného i ke dni vzniku povinnosti vést účetnictví. K tomuto dni také sestavují zahajovací rozvahu.
V zahajovací rozvaze budou v aktivech uvedeny splacené vklady a pohledávka ve výši vkladů nesplacených (účet 353), v pasívech potom zapsaný základní kapitál (účet 411 – v základním analytickém členění označený jako…